Atopični dermatitis je kronična vnetna kožna bolezen, ki prizadene predvsem otroke. Pravimo mu tudi atopijski ekcem. Čeprav velja bolj za bolezen otrok, se lahko pojavi tudi pri odraslih ali pa ne izzveni in se od otroških let vleče v odraslo dobo. Je ena najbolj pogostih oblik dermatitisa. Glavna značilnost je srbeča, rdeča in suha koža. Bolezen je del skupine atopičnih bolezni, kamor sodijo tudi astma in alergijski rinitis, ter je pogosto povezana z družinsko nagnjenostjo k alergijam. Več podatkov si lahko preberete tudi na https://www.chicatella.si/kaj-je-atopijski-dermatitis/
Vzroki za nastanek atopičnega dermatitisa
Do zdaj še ni potrjenega vzroka, zakaj nastane atopični dermatitis. Pogosto so mnenja usklajena, da je nastanek bolezni povezan z genetskimi in okoljskimi dejavniki. Koža osebe z atopijskim dermatitisom je pogosto bolj občutljiva. Nima funkcije zadrževanja vlage, to pa pomeni, da je omogočen vdor dražečim snovem in alergenom. Imunski sistem ljudi z atopičnim dermatitisom se prekomerno odziva na te dejavnike, kar vodi do vnetja in srbenja.
Simptomi atopičnega dermatitisa
Atopični dermatitis je pogosta bolezen in je različna pri posameznikih. Kljub temu so najbolj pogosti simptomi sledeči:
- Srbeča koža, zelo intenziven srbež, ki pa se poslabša ponoči.
- Rdeča in vneta področja kože, ki se lahko pojavljajo povsod, najpogostejša pa so na obrazu, vratu, zapestjih, kolenih in komolcih
- Suha in razpokana koža je velik problem, saj to vodi v luščenje in celo v boleče razpoke, kar poveča tveganje za okužbe.
Zdravljenje atopičnega dermatitisa
Ker ni znan točni vzrok bolezni, gre pri zdravljenju predvsem za to, da lajšamo simptome in preprečimo močnejše izbruhe. Najpomembnejše je vlaženje kože z vlažilnimi kremami. Hujši primeri potrebuje kortikosteroidne kreme in podobna protivnetna mazila. Pomembno je tudi, da se oseba z dermatitisom izogiba sprožilcem bolezni, ki so pogosto stres, alergeni, suha klima in močna mila.
Čeprav atopični dermatitis ni ozdravljiv, je ob ustrezni negi kože in obvladovanju sprožilcev mogoče učinkovito nadzorovati simptome in izboljšati kakovost življenja.